AKTUALNOŚCI
informacje z życia Seminarium

1 lutego 2023 | Kazimierz Biskupi 

 Towarzyszenie małżeństwu i rodzinie

Rozwój społeczny, moralny, kulturowy, ekonomiczny i polityczny państwa i narodu jest ściśle zależny od akceptowanego prawnie modelu, trwałości więzi i tożsamości antropologicznej małżeństwa i rodziny. Z tej racji powinny one podlegać szczególnej ochronie ze strony państwa i Kościoła. Obecnie nasilające się negatywne procesy społeczno-kulturowe zmierzają do depopulacji rodzin, dekonstrukcji więzi małżeńsko-rodzinnych i redefinicji tożsamości antropologicznej małżeństwa.

 22 stycznia 2023 | Kazimierz Biskupi

W niedzielę 22 stycznia w naszym klasztorze odbyły się jasełka pt. „Nie było miejsca dla Ciebie”, przedstawione przez Liturgiczną Służba Ołtarza wraz z grupą młodzieżową Sthajenka. Każdy z aktorów i widzów miał okazję zrozumieć istotę Narodzenia Pańskiego i poczuć chociaż namiastkę tego co czuła Maryja i Józef. Całe przedstawienie zwracało uwagę na fakt zamknięcia się na Jezusa ludzi w tamtych czasach jak i postawę ludzi dzisiaj.

16 stycznia 2023 | Kazimierz Biskupi


Tego dnia odbyły się wybory do zarządu kleryckiego. Dziekanem alumnów został kl. Piotr Jaroszczak MSF, dziekanem pracy kl. Karol Lipkowski MSF, a dziekanem liturgii kl. Etienne Andriamitantsoa MSF.

13 listopada 2022 | Kazimierz Biskupi

W tę niedzielę w naszej seminaryjnej wspólnocie obchodziliśmy Uroczystość Odpustową Świętych Pięciu Braci Męczenników, patronów naszej świątyni.

W przestrzeni publicznej coraz częściej słyszymy pytania o postawę Jana Pawła II wobec dramatu wykorzystywania seksualnego osób małoletnich i bezbronnych przez duchownych, a także o sposób reagowania na tego rodzaju przestępstwa podczas jego pontyfikatu. Coraz głośniej stawiana jest teza, że Papież nie podchodził właściwie do tego rodzaju czynów i niewiele robił, aby ten problem rozwiązać, a nawet go ukrywał. Wydaje się, że panuje swego rodzaju moda na formułowanie tego typu opinii. Wpisuje się to w próby podważenia autorytetu Jana Pawła II, a nawet zakwestionowania jego świętości, potwierdzonej w procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym. W  konsekwencji stanowi to usiłowanie pomniejszenia znaczenia tego wyjątkowego pontyfikatu dla Kościoła, świata, kultury i człowieka.

1 listopada 2022 | Kazimierz Biskupi

 Uroczystość Wszystkich Świętych tradycyjnie obchodziliśmy wspólnie z tutejszymi parafianami, uczestnicząc w liturgii w kościele św. Izaaka Pustelnika na naszym miejscowym cmentarzu.

28-30 października | Kazimierz Biskupi

W tych dniach odbył się w naszym klasztorze „Dzień Mnicha”. Wydarzenie to zorganizowali ks. Łukasz Skołud MSF ks. Adam Gaca MSF przy pomocy kleryków z referatu powołaniowego.

27 października 2022 | Kazimierz Biskupi

Śpiew, taniec, ciekawe informacje, pyszne przekąski ale przede wszystkim modlitwa! To wszystko towarzyszyło nam w czwartkowy wieczór, 27 października z racji przeżywania tygodnia misyjnego.

24 października 2022 | Ląd

Tego dnia odwiedziliśmy naszych sąsiadów z Lądu nad Wartą – Salezjanów. Wraz z naszym Ojcem Duchownym byliśmy zaproszeni na braterskie spotkanie – mecz w siatkówkę, wspólny konweniat oraz wspólną Mszę Świętą.

13-14 października 2022 | Jasna Góra

W dniach 13 - 14 października 2022 r. odbyła się 39 ogólnopolska pielgrzymka braci zakonnych na Jasną Górę

15 października 2022 | Kazimierz Biskupi

15 października w naszym seminarium odbyła się uroczysta inauguracja roku formacyjnego 2022/2023. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele uczelni, władz samorządowych, zaprzyjaźnionych seminariów, szkół i organizacji.

27 września 2022 | Kazimierz Biskupi

W dniach 22-25 września 2022r. dk. Jakub, kl. Hermann, kl. Daniel, br. Dawid wraz z ks. Prefektem uczestniczyli w IV Kongresie Młodych Osób Konsekrowanych w Licheniu.

18 WRZEŚNIA 2022 | KAZIMIERZ BISKUPI

W naszym Klasztorze odbyło się wczoraj spotkanie przedstawicieli wszystkich zakonów pracujących w Diecezji Włocławskiej.

9 WRZEŚNIA 2022 | KAZIMIERZ BISKUPI 

8 września 2022 roku w naszym kazimierskim klasztorze przeżywaliśmy wyjątkową uroczystość. Dwóch Współbraci, kl. Etienne Andriamitantsoa MSF i kl. Herman Botoiaia MSF, którzy trzy lata temu przyjechali do Polski z Madagaskaru, by formować się w naszym seminarium, złożyłi śluby wieczyste.


V Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne w Kazimierzu Biskupim

Termin: 23 - 25 września 2022r.

Adres: Klasztor Misjonarzy Świętej Rodziny Klasztorna 2; Kazimierz Biskupi

Kontakt: (+48) 784091031

---->ZAPISY

26 czerwca 2022 | Kazimierz Biskupi 

Wczoraj zakończyliśmy rok formacyjno-akademiczki 2021/2022 a dzisiaj odbył się w naszym Kościele Klasztornym odpust św. Jana Chrzciciela – patrona naszej świątyni seminaryjnej.

4 czerwca  2022 | Kazimierz Biskupi  

W przyszłą niedzielę 12 czerwca o godz. 16.30 w naszym kościele klasztornym Misjonarzy Świętej Rodziny w Kazimierzu Biskupim zostaną pobłogosławione odnowione organy i będzie miał miejsce recital organowy prof. Juliana Gembalskiego z Akademii Muzycznej w Katowicach. Serdecznie zapraszamy.

23 maja 2022 | Kazimierz Biskupi 

21 maja 5-ciu naszych współbraci stanęło przed ołtarzem w naszym Kościele klasztornym, by przyjąć, z rak biskupa Dariusza Kałuży MSF święcenia kapłańskie i diakońskie.

20 marca 2022 | Kazimierz Biskupi 

19 marca 2022 r. w uroczystość świętego Józefa podczas Mszy Świętej o godz. 11:00 sprawowanej pod przewodnictwem ks. Prowincjała Piotra Krupy MSF nasi alumni przyjęli posługę lektoratu i akolitatu.

08 marca 2022 | Kazimierz Biskupi 

W dniach 4-6 marca dwóch naszych alumnów uczestniczyło w III Ogólnopolskim Forum Ceremoniarzy i Kantorów Wyższych Seminariów Duchownych w Poznaniu.

25 lutego 2022 | Kazimierz Biskupi 

Sympozjum teologiczno-familiologiczne wpisało się na stałe w schemat naszego roku formacyjnego. Tegoroczne, już dwudzieste drugie sympozjum przebiegło pod hasłem „Powołanie i misja świeckich w Kościele i świecie”.

8 lutego 2022 | Kazimierz Biskupi

Powołanie i misja świeckich w Kościele i świecie

Pontyfikat papieża Franciszka przynosi wiele zmian dotyczących posługi świeckich w Kościele, tak w aspekcie nauczania, jak i liturgii.

10  stycznia 2022 | Kazimierz Biskupi 

Wczoraj w naszym klasztorze odbył się koncert kolęd pod tytułem „Nie było miejsca dla Ciebie”.


07 grudnia 2021 | Kazimierz Biskupi 

W dniach 03-05.12. 2021 r., w naszym klasztorze seminaryjnym odbył się „Dzień Mnicha”. Akcja cieszy się sporym zainteresowaniem młodych ludzi i powoli wpisuje się w tradycję naszego charyzmatu powołaniowego, odbywa się już od kilku lat.

1 grudnia 2021 | Kazimierz Biskupi

W dniu 14 listopada, w naszym klasztorze została zaprezentowana nowa książka o naszym klasztorze pod tytułem „Kazimierz Biskupi. Pobernardyński zespół klasztorny. Historia, kultura, społeczność”. Kazimierski Klasztor to nie tylko mury czy wieże, tak charakterystyczne w pejzażu Kazimierza Biskupiego. Każdy samodzielny klasztor jest szczególnym miejscem chrześcijańskiego doświadczenia. Jest wspólnotą uświęcenia dla zakonników, sui generis domowym Kościołem, a równocześnie centrum oddziaływania religijnego, kulturalnego oraz narodowego.

14 listopada 2021 | Kazimierz Biskupi

W niedzielę 14 listopada w naszym seminarium odbyła się Msza odpustowa ku czci Pięciu Braci Męczenników. Mszy Świętej przewodniczył i wygłosił kazanie ks. Adam Bajorski MSF.

16 października | Kazimierz Biskupi 

Jak co roku, 16 października – w dniu, w którym obchodzimy rocznicę śmierci Założyciela naszego Zgromadzenia, Sługi Bożego Jana Berthiera – odbyła się w naszym Wyższym Seminarium uroczysta inauguracja roku formacyjnego 2021/2022.

25 września 2021 | Kazimierz Biskupi

W sobotę 25 września w naszym klasztorze odbył się kolejny wieczór chwały: „Uwielbienie wpisane w misję”. Był on kolejnym elementem naszego świętowania jubileuszu 100 – lecia obecności Misjonarzy Świętej Rodziny w Kazimierzu Biskupim.

wrzesień 2021 | Kazimierz Biskupi

W ostatnich dniach przywitaliśmy w naszej wspólnocie seminaryjnej dwóch nowych alumnów I roku: kl. Gerarda Krzyżanowskiego MSF oraz kl. Władysława Warwaszewicza MSF. Po rocznym nowicjacie w Wielkim Klinczu i złożeniu pierwszej profesji zakonnej będą kontynuowali formację w naszym Seminarium.

17 - 19 września 2021 | Kazimierz Biskupi

Od 17 do 19 września w Złotowie odbyła się już 11 edycja Projektu Kostka, czyli wydarzenia, które łączy dobrą, muzyczną zabawę, z promowaniem Bożych treści.

10 - 11 września 2021 | Łódź

W dniach 10-11 września naszych 2 kleryków wraz z ks. Prefektem uczestniczyli VI Kongresie Nowej Ewangelizacji w Łodzi. Hasłem tegorocznego kongresu było „Miasto - rewitalizacja”. Wydarzenie odbywało się w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus oo. Jezuitów.