AKTUALNOŚCI
informacje z życia Seminarium

27 czerwca 2021 | Kazimierz Biskupi

W ostatnią niedzielę czerwca obchodziliśmy główne uroczystości odpustowe z okazji Narodzenia Św. Jana Chrzciciela. W tym roku były one połączenie z naszym świętowaniem 100-lecia Polskiej Prowincji MSF.

26 czerwca 2021 | Kazimierz Biskupi

W sobotę 26 czerwca oficjalnie zakończyliśmy rok formacyjny 2020/21.

20 maja 2021 | Kazimierz Biskupi

W niedzielę 20 czerwca odbył się w naszym klasztorze Wieczór Uwielbienia Radujcie się zawsze w Panu!

24 - 27 czerwca 2021 | Kazimierz Biskupi

W ramach obchodów 100-lecia pobytu Misjonarzy Świętej Rodziny w Polsce zapraszamy na nasze uroczystości w Kazimierzu Biskupim!

3 czerwca 2021 | Kazimierz Biskupi

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej przebiegła nieco inaczej, niż w poprzednich latach, ale w równie podniosłej atmosferze.

22 - 24 maja 2021 | Górka Klasztorna

Główne obchody naszego jubileuszu stulecia Polskiej Prowincji MSF odbyły się w sanktuarium w Górce Klasztornej. Brała w nich udział również nasza wspólnota seminaryjna.

16 maja 2021 | Kazimierz Biskupi

W niedzielę 16 maja 2021 roku, w Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego mieliśmy okazję przeżywać prymicje trzech neoprezbiterów, którzy zostali wyświęcenie dzień wcześniej przez bpa Wiesława Alojzego Meringa. Uroczystej Mszy świętej przewodniczył ks. Jacek Cieślak MSF wraz z koncelebrującymi ks. Wojciechem Fertikowskim MSF oraz ks. Mateuszem Buławą MSF. W tym wyjątkowym, pełnym radości wydarzeniu brała udział również cała wspólnota zakonna naszego klasztoru oraz mieszkańcy Kazimierza, przyjaciele i rodzina nowo wyświęconych księży i diakonów.

15 maja 2021 | Kazimierz Biskupi

15 maja 2021 roku 6-ciu naszych współbraci stanęło przed ołtarzem w naszym seminaryjnym kościele, by przyjąć święcenia diakonatu i prezbiteratu, z rąk biskupa Wiesława Meringa.

Święcenia przyjęli: dk. Stanisław Walas MSF, dk. Michał Młotek MSF, dk. Jan Tomczyk MSF oraz ks. Jacek Cieślak MSF, ks. Wojciech Fertikowski MSF i ks. Mateusz Buława MSF.

24 marca 2021 | Kazimierz Biskupi

Podczas pierwszych Nieszporów Uroczystości Zwiastowania Pańskiego, tj. 24 marca wieczorem odbył się obrzęd przyjęcia kandydatów do diakonatu.

28 marca 2021 | Kazimierz Biskupi

Informujemy, że zgodnie z najnowszymi zarządzeniami władz państwowych i kościelnych w sprawie obostrzeń związanych z pandemią, w naszym kościele może jednocześnie przebywać 21 osób. Przypominamy również o obowiązku noszenia maseczek oraz zachowania bezpiecznej odległości od innych uczestników liturgii. 

Podobnie jak było do tej pory istnieje  możliwość uczestnictwa w liturgii także na wirydarzu klasztornym oraz w krużgankach. Całe Triduum Paschalne będziemy również transmitować na naszym Facebooku.

Program całego Triduum można zabrać ze stolika w kruchcie kościoła. 

19 marca 2021 | Kazimierz Biskupi

W uroczystość św. Józefa w naszym kościele miało miejsce uroczyste zakończenie internetowych rekolekcji Józef33, połączone z aktem oddania się Jezusowi Chrystusowi przez ręce św. Józefa. Mszy świętej kończącej rekolekcje przewodniczył Prowincjał Polskiej Prowincji MSF ks. Piotr Jacek Krupa.

 19 marca 2021 | Kazimierz Biskupi

19 marca jest dla nas szczególny, ponieważ obchodzimy uroczystość św. Józefa, który w Świętej Rodzinie pełnił bardzo ważną funkcję – był przybranym ojcem Zbawiciela. W tym dniu w naszym seminarium ma miejsce uroczysty obrzęd przyjęcia urzędów przez alumnów III i IV roku.

Białystok | 6 marca 2021

Reprezentacja kleryków w składzie: kl. Jan, kl. Jakub B., kl.  Etienne, kl. Daniel, kl. Przemysław, kl. Mateusz, kl. Leon, kl. Hermann w debiucie zajęła III miejsce w Mistrzostwach Polski w Koszykówce Wyższych Seminariów Duchownych, których organizatorem w tym roku było AWSD w Białymstoku.

28 lutego 2021 | Kazimierz Biskupi

Z okazji roku jubileuszowego z okazji setnej rocznicy przybycia do Polski Misjonarzy Świętej Rodziny Penitencjaria Apostolska udzieliła możliwości uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami wszystkim wiernym, którzy pielgrzymując nawiedzą świątynię, będącą pod opieką Misjonarzy w Polsce, będą uczestniczyć w celebracjach jubileuszowych lub odmówią koronkę do Świętej Rodziny i specjalne modlitwy jubileuszowe (dostępne w kruchcie naszego kościoła) albo przynajmniej poświęcą odpowiedni czas na pobożne rozważania, zakończone Modlitwą Pańską, Wyznaniem Wiary i wezwaniami do Świętej Rodziny. Odpusty te można uzyskać od 28.02 do 26.12.2021, Poniżej publikujemy pełną treść dekretu Penitencjarii Apostolskiej. 

 

Prot. N. 50/21/I
DEKRET
Penitencjaria Apostolska, dla pomnożenia wiary wiernych i zbawienia dusz, mocą
specjalnych uprawnień sobie udzielonych przez Najświętszego w Chrystusie Ojca i Pana Naszego,
z Bożej Opatrzności panującego Papieża Franciszka, wysłuchawszy próśb niedawno
przedstawionych przez Czcigodnego Piotra Jacka Krupę, Przełożonego Prowincjalnego Polskiej
Prowincji Misjonarzy Świętej Rodziny, w setną rocznicę obecności tegoż Zgromadzenia w Polsce,
z niebiańskiego skarbca Kościoła, udziela możliwość uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi
warunkami (sakramentalnej spowiedzi, Komunii eucharystycznej i modlitwy zgodnej z intencjami
Jego Świątobliwości) od 28 lutego do 26 grudnia 2021 przez wiernych szczerze pokutujących i
nadto kierujących się miłością z możliwością ofiarowania go za dusze wiernych przebywających
w czyśćcu o ile, zjednoczywszy się w sercu w Roku Świętego Józefa, nawiedzą pielgrzymując
którąkolwiek świątynię powierzoną Misjonarzom Świętej Rodziny w Polsce i gdzie będą pobożnie
uczestniczyć w celebracjach jubileuszowych, albo odmówią koronkę do Świętej Rodziny i
specjalne modlitwy wskazane w skierowanych pismach, albo przynajmniej przez odpowiedni czas
oddadzą się pobożnym rozważaniom zakończonym Modlitwą Pańską, Wyznaniem Wiary i
wezwaniami do Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi, Józefa.
Osoby w podeszłym wieku, chorzy oraz wszyscy, którzy z ważnej przyczyny nie mogą
opuścić domu, mogą w równym stopniu uzyskać odpust zupełny, wzbudziwszy w sobie niechęć
wobec jakiegokolwiek grzechu oraz intencję wypełnienia, skoro tylko będzie to możliwe, trzech
zwyczajnych warunków, jeśli będą się łączyć duchowo z obchodami jubileuszowymi, poleciwszy
miłosierdziu Bożemu swoje modlitwy, cierpienia lub niedogodności własnego życia.
Dlatego więc, aby dostęp do łaski Bożej, udzielanej mocą władzy kluczy Kościoła, okazał
się łatwiejszy przez duszpasterską miłość, Penitencjaria usilnie prosi, aby Misjonarze Świętej
Rodziny, ochoczo i wielkodusznie poświęcali się sprawowaniu sakramentu pokuty i często
komunię świętą chorym udzielali.
Niniejszy dekret obowiązuje z powyższej racji. Bez względu na wszelkie przeciwne
postanowienia.
Rzym, 19 lutego 2021 r.
Mauro Kard. PIACENZA
Penitencjarz Większy
Ks. Krzysztof NYKIEL
Regens

10 lutego 2021 | Kazimierz Biskupi

Nieoceniony ks. prof. Andrzej Pryba MSF także w tym roku podtrzymał dobry zwyczaj organizacji sympozjum naukowego na temat rodziny. Tegoroczna edycja z wielu powodów była wyjątkowa.

24 listopada | Włocławek

24 listopada był szczególnym dniem dla naszej wspólnoty seminaryjnej. Nasz współbrat – kl. Mateusz Buława MSF przyjął święcenia diakonatu z rąk J.E. ks. bpa Wiesława Meringa.

19 listopada 2020 | Kazimierz Biskupi

Dnia 19 listopada odbyły się uroczystości pogrzebowe naszego współbrata śp. ks. Mariana Bociana MSF.

21 listopada 2020 | Kazimierz Biskupi

Pragniemy poinformować, że od niedzieli 22 listopada 2020 będziemy przyjmować intencje Mszy św. w zakrystii po każdej Mszy św., jak również w soboty od godz. 17:00 do nabożeństwa

19 listopada 2020 | Kazimierz Biskupi

Z dniem 17 listopada 2020 w naszym klasztorze dobiegła końca kwarantanna spowodowana obecnością wirusa Covid 19. W związku z tym od czwartku 19 listopada powraca możliwość uczestnictwa w liturgii sprawowanej w naszym klasztorze oraz odwiedzania klasztornej furty. Jednak ze względu na ograniczenia spowodowane pandemią w naszym kościele może jednoczenie przebywać 26 osób. Przypominamy także o obowiązku zakrywania ust i nosa.

15 listopada 2020 | Kazimierz Biskupi 

W niedzielę 15 listopada 2020 w naszym kościele seminaryjnym odbyła się uroczystość odpustowa ku czci Świętych Pięciu Braci Męczenników.

14 listopada 2020 | Kazimierz Biskupi

Pragniemy poinformować, że w sobotę 14 listopada w godzinach porannych odszedł do Pana nasz współbrat ks. Marian Bocian MSF, który od wielu lat mieszkał w naszym seminarium. 

18 października 2020 | Kazimierz Biskupi

Z przykrością informujemy, że 7 naszych współbraci jest zarażonych COVID 19. Prosimy o Waszą modlitwę. Więcej informacji podamy w kolejnych dniach.

17 października 2020 | Kazimierz Biskupi

W związku w podejrzeniem zarażenia wirusem Covid-19 nasz klasztor będzie zamknięty do odwołania. 

20 września 2020 | Kazimierz Biskupi

W niedzielę 20 września o godz. 10:30 odbyło się pierwsze po wakacjach spotkanie młodzieżowej wspólnoty „Sthajenka”, która działa przy naszym klasztorze.

19 września 2020 | Kazimierz Biskupi

W sobotę 19 września 2020 roku w naszej wspólnocie obchodziliśmy uroczystość Matki Bożej z La Salette. Dla Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny ten dzień jest bardzo ważny, ponieważ Matka Boża Saletyńska jest naszą Patronką.

8 września 2020 | Górka Klasztorna

We wtorek 8.09.2020 roku w Sanktuarium Matki Bożej Góreckiej w Górce Klasztornej, podczas Mszy Świętej, której przewodniczył Asystent Prowincjalny ks. Piotr Lipski MSF dwóch nowicjuszy: Robert Substelny i Mateusz Dańczak złożyło swoje pierwsze śluby zakonne.

8 września 2020 | Kazimierz Biskupi

Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, czyli 8 września jest w naszej wspólnocie zakonnej bardzo ważnym dniem. Czterech kleryków: Mateusz Buława MSF, Stanisław Walas MSF, Michał Młotek MSF i Jan Tomczyk MSF podczas Mszy Świętej o godzinie 11:00 złożyło wieczystą profesję zakonną ślubując Bogu posłuszeństwo, czystość i ubóstwo w Zgromadzeniu Misjonarzy Świętej Rodziny już do końca swojego życia.

27 czerwca 2020 | Kazimierz Biskupi 

W sobotę 27.06.2020 oficjalnie zakończyliśmy kolejny rok akademicki w naszym Seminarium.

11 czerwca 2020 | Kazimierz Biskupi

Tegoroczna Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej przebiegła nieco inaczej, niż w poprzednich latach, ale w równie podniosłej atmosferze.

17 maja 2020 | Kazimierz Biskupi

W niedzielę 17 maja 2020 nasz neoprezbiter, ks. Marcin Przystawski MSF odprawił swoją pierwszą Mszę Świętą w kościele seminaryjnym.

16 maja 2020 | Kazimierz Biskupi

16 maja trzech naszych współbraci wraz z bratem kamedułą z klasztoru w Bieniszewie otrzymało święcenia prezbiteratu i diakonatu. Na kapłanów zostali wyświęceni: dk. Marcin Przystawski MSF i dk. Jan Sokołowski EC. Święcenia diakonatu otrzymali: kl. Jacek Cieślak MSF oraz kl. Wojciech Fertikowski MSF.