AKTUALNOŚCI
informacje z życia Seminarium

23 czerwca 2024 | Kazimierz Biskupi

W dniu 24 czerwca, pół roku przed narodzeniem Jezusa, Kościół katolicki obchodzi uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela, który poprzedził przyjście Chrystusa i ukazał Go ludowi. Dla naszej wspólnoty jest to dzień szczególny, gdyż św. Jan Chrzciciel jest jednym z patronów naszego kościoła. Ze względu na przypadającą niedzielę, odpust przeżywaliśmy 23 czerwca.

Cztery Ewangelie podkreślają wielkie znaczenie postaci Jana Chrzciciela, jako proroka, który zamyka Stary Testament i rozpoczyna Nowy, wskazując na Jezusa z Nazaretu jako Mesjasza, Pomazańca Pańskiego. Jemu Bóg powierzył misję wskazania na Jezusa jako na Oczekiwanego. Spełnił to nad Jordanem, gdy wśród tłumu grzeszników rozpoznał Świętego. 

Uroczystej sumie odpustowej przewodniczył ks. Andrzej Tron MSF, wikariusz prowincjalny. W swojej homilii podkreślił, że każdy z nas, tak jak święty Jan Chrzciciel, jest przez Boga chciany i kochany.

Boże, Ty powołałeś św. Jana Chrzciciela, aby przygotował Twój lud na przyjście Chrystusa Pana, udziel Twojemu Kościołowi daru radości w Duchu Świętym i skieruj dusze wszystkich wiernych na drogę zbawienia i pokoju.

Dziękujemy bractwu Świętych Pięciu Męczenników, bractwu Świętej Anny, strażakom wraz z orkiestrą, górnikom i asyście liturgicznej za współtworzenie tej pięknej uroczystości.


GALERIA (fot. Danuta Żak-Grzechowska)

(Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć)