AKTUALNOŚCI
informacje z życia Seminarium

3-23 września 2017 | Betlejem

Niewiele osób ma szansę wyjechać do Ziemi Świętej, szczególnie podczas studiów. Dzięki wsparciu fundacji Złota Róża klerycy z seminariów w Polsce mają taką możliwość. Podczas drugiej edycji projektu jeden z naszych studentów: dk. Sebastian uczestniczył w trzy tygodniowym wolontariacie w sierocińcu w Betlejem.

Gdy dowiedziałem się o możliwości wyjazdu do Betlejem, bardzo się ucieszyłem. Była to bowiem dla mnie nie tylko szansa na przeżycie duchowe, ale także na poznanie miejsc, po których, choć bardzo dawno, chodził nasz Zbawiciel.

Pobyt był podzielony w zasadzie na dwie części: dwa tygodnie spędziliśmy w Betlejem w Domu Pokoju - sierocińcu prowadzonym przez siostry elżbietanki z Polski. Tam czekały na mnie i dwóch innych kleryków - franciszkanów konwentualnych z Krakowa - rózne prace: budowa ogrodu, sprzątanie po pracach budowlanych, porządkowanie zaniedbanych pomieszczeń i oczywiście opieka nad dziećmi.

Dzieci w betlejemskim Domu Pokoju pochodzą z trudnych i rozbitych rodzin z palestyńskiej części Ziemi Świętej. Po szkole mają tam czas na odrobienie lekcji, ciepły posiłek, zabawę i naukę. Codziennie wieczorem modlą się też razem z siostrami i wolontariuszami. Te, które mogą, na niedzielę udają się do swoich rodzin, te, które nie mają gdzie pójść - zostają w Domu.

Trzeci tydzień naszego pobytu zajęło zwiedzanie miejsc świętych z grupą pielgrzymów z Polski. Odwiedziliśmy Jerozolimę, Betlejem, Nazaret, Kafarnaum, Jezioro Galilejskie i Morze Martwe. Dzięki profesjonalnej przewodniczce i opiece duchowej kapłana rosła nie tylko nasza wiedza, ale także wiara.

Dużym przeżyciem było uczestnictwo w uroczystości Podwyższenia Krzyża Świętego na wzgórzu Golgoty. Tego dnia miała tam miejsce uroczysta Msza Święta i procesja po bazylice z relikiwami Krzyża Świętego. Mogliśmy stać niemal pod samym miejscem ukrzyżowania, stając się niejako Maryją i świętym Janem, kontemplującymi misterium paschalne uobecniane podczas Eucharystii.

Wyjazd nie odbyłby się bez wsparcia fundacji Złota Róża z Krakowa, która jako jeden ze swoich celów postawiła sobie troskę o świętość i formację kapłanów. Organizuje ona pielgrzymki do miejsc świętych i sanktuariów na całym świecie oraz modli się za kapłanów i o nowe powołania. Za możliwość wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu serdecznie dziękuję.

dk. Sebastian Sobkowiak MSF

Fundacja Złota Róża: http://www.fundacja-zlota-roza.pl/