AKTUALNOŚCI
informacje z życia Seminarium

27 października 2022 | Kazimierz Biskupi

Śpiew, taniec, ciekawe informacje, pyszne przekąski ale przede wszystkim modlitwa! To wszystko towarzyszyło nam w czwartkowy wieczór, 27 października z racji przeżywania tygodnia misyjnego.

                Wydarzenie to było owocem współpracy Kleryków i Koła misyjnego działającego przy naszym Klasztorze, jednakże nic nie odbyłoby się bez głównych bohaterów tego wieczoru czyli naszych współbraci z Madagaskaru, którzy razem z nami studiują i mieszkają w Kazimierzu Biskupim. Trzech Kleryków z trzyletnim doświadczeniem życia w Polsce, a mianowicie Etienne, Hermann, i Leon, a także trzech nowych mieszkańców  naszego klasztoru czyli, Jean, Michael i Elize. W związku z ich obecnością wśród nas, wieczór ten nawiązywał przede wszystkim do kultury, obyczajów i tradycji malgaskich, gdzie od wielu lat misje prowadzą Misjonarze Świętej Rodziny i gdzie istnieje już odrębna prowincja dająca światu nowych Misjonarzy rodem z tego dużego ‘’kraju obok Afryki’’ jak to mówią nasi bracia.

                Wieczór rozpoczęliśmy modlitwą różańcową w różnych językach świata, zaczynając od niemieckiego, przez francuski, białoruski, grecki kończąc na języku tok pisin którym posługują się nasi Misjonarze na Papui Nowej Gwinei.

Następnie odbyła się Msza święta, podczas której całą zebraną wspólnotą modliliśmy się w intencji Misjonarzy Świętej Rodziny posługujących w różnych zakątkach świata. Homilię wygłosił Ksiądz Rektor Edmund Michalski MSF, który będąc wiele lat Generałem naszego zgromadzenia zwiedził wszystkie placówki misyjne na całym świecie. Jako doświadczony Misjonarz opowiedział wszystkim zgromadzonym, o trudach i wyrzeczeniach ale i o przyjemnościach płynących z posługi misjonarza, przytaczając konkretne wydarzenia z wizyt na Madagaskarze czy w Norwegii. Podsumowując, przypomniał nam, że wszyscy jesteśmy misjonarzami , ponieważ należymy do Kościoła misyjnego i tam gdzie pośle nas Pan, tam musimy nieść Ewangelię i świadczyć o Jezusie!

Dalsza część wieczoru przeniosła uczestników do klasztornej auli gdzie, wspomniani wcześniej współbracia Malgasze przybliżyli nam swoją kulturę poprzez opowiadanie o swoich tradycjach a także przepiękny śpiew różnych malgaskich utworów. Wieczór ubogaciła nam krótka inscenizacja jednej
z wielu malgaskich legend przygotowana przez kleryków pod kierunkiem kl. Mateusza Dańczaka MSF. Na koniec wszyscy uczestnicy zostali zaangażowani i po krótkiej nauce kilku malgaskich słów, wspólnie zaśpiewaliśmy pieśń-modlitwę o nowe powołania do służby Bogu!

Po wydarzeniu, członkowie Koła Misyjnego zapewnili słodki poczęstunek, gdzie mieliśmy okazję spróbować pysznych ciastek wykonanych z przepisu mamy Kl. Etienne, a także prawdziwej malgaskiej herbaty.

Wszystkim zaangażowanym, uczestniczącym i wspierającym nasze wydarzenie z serca MISAUTRA BETSAKA! (dziękujemy bardzo).

 


GALERIA

(Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć)