AKTUALNOŚCI
informacje z życia Seminarium

wrzesień - styczeń 2018-2019 | Wielki Klincz

Nowicjat jest czasem odejścia od świata po to, by przemodlić i zweryfikować motywacje powołania i pójścia do zakonu. Kontakt ze światem wirtualnym jest prawie żaden, dlatego z radościom publikujemy wiadomości z tego miejsca.

20 sierpnia 2018 roku do Wielkiego Klincza przyjechało 5 postulantów (Daniel, Karol, Konrad, Piotr i Rafał). Powitało nas 4 nowicjuszy Albert, Dawid J., Dawid P. oraz Emil. Starsi bracia wprowadzali nas w życie nowicjackie. Integrowaliśmy się na różny sposób: wyjścia i wyjazdy rowerowe, wspólna kawa, modlitwa a nawet grill. Po ok. tygodniu dołączył do nas nowy postulant Bartek.

7.09.2018 odbyła się inicjacja życia zakonnego, poprzedzona kilkudniowymi rekolekcjami. Podczas uroczystych Nieszporów w sanktuarium w Górce Klasztornej pięciu postulantów (Bartek, Daniel, Karol, Piotr i Rafał) zostało kanonicznie przyjętych do nowicjatu i otrzymało koloratki. Uroczystości przewodniczył ks. Prowincjał Adam Sobczyk. W homilii podkreślał wagę i znaczenie czasu nowicjatu dla każdego z przyszłych zakonników oraz życzył nowo przyjętym nowicjuszom wytrwałości na drodze powołania.

17.09.2018 przeżywaliśmy wizytację generalną nowicjatu. Ks. Generał Edmund Michalski wraz z asystentem ks. Julio Cesar Werlang przewodniczył porannej Mszy świętej, oraz spotkał się w nowicjuszami. W rozmowie podkreślał, znacznie życia wspólnotowego oraz to, że nowicjat to czas rozeznania, czy decydujemy się na przynależność do rodziny zakonnej Misjonarzy Świętej Rodziny. Wspominał także swój nowicjat oraz dzielił się doświadczeniami z pracy w Rzymie.

Dnia 1.10.2018 trzech nowych kandydatów na misjonarzy Świętej Rodziny przybyło do nowicjatu. Dołączyli do nas: Przemek, Witalij i Wojtek. 10 października po kilku dniach rekolekcji nowi bracia przyjęli z rąk ks. Artura (Mistrza Nowicjatu) koloratki i stali się pełnoprawnymi nowicjuszami MSF. Młoda wspólnota w Wielkim Klinczu urosła z 4 do „7 wspaniałych” nowicjuszy.

16 października braliśmy udział w inauguracji roku akademickiego 2018/2019 w Seminarium w Kazimierzu Biskupim. Po uroczystej Mszy świętej i konferencji rozegraliśmy towarzyski mecz piłkarski z klerykami MSF.

18 października odbyliśmy rowerową pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej we Wielu. Wiele by mówić o wielorakich sytuacjach, w których uczestniczyliśmy. Okazją ku temu była jubileuszowa 10 rocznica święceń kapłańskich ks. Mistrza. Dzięki pięknej pogodzie, wspaniałym widokom i łasce Bożej wyprawę zakończyliśmy bardzo udanie.

Odwiedził nas również ks. Prowincjał (27.10.2018). W trakcie homilii mówił o trzech wymiarach nowej ewangelizacji w obecnych czasach: misjach „ad gentes”, duszpasterstwie tych, którzy uczestniczą w życiu Kościoła oraz wychodzenie do tych, którzy utracili w swym życiu łaskę wiary. Pozdrowił wszystkich nowicjuszy od całego zarządu prowincji oraz zapewnił o pamięci modlitewnej.

6 listopada udaliśmy się do sanktuarium Matki Bożej Góreckiej, gdzie pomagaliśmy tamtejszej wspólnocie zakonnej w różnorodnych pracach. Przez kilka następnych dni najbliższą okolicą „zawładnęli” nowicjusze, których można było spotkać na całym terenie sanktuarium. Bogatsi w nowe doświadczenia, coca-colę i ciastka wróciliśmy do Wielkiego Klincza w dniu 100-lecia Niepodległości 11.11.2018.

Od wtorku 06.11 do niedzieli 11.11.2018 mieliśmy okazję wesprzeć naszych braci w Górce Klasztornej przez pracę na gospodarstwie oraz okolicznym terenie. Był to dla nas bardzo owocny czas zarówno dla ciała jak i ducha.

11.11.2018 w stulecie odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę mieliśmy szczęście uczestniczyć w obchodach tego święta w Górce Klasztornej. Po uroczystej Mszy Świętej, słuchaliśmy koncertu patriotycznego orkiestry Harcerzy. Mogliśmy również podziwiać zawody jeździeckie organizowane z okazji Hubertusa na terenie przyległym do terenu Klasztoru.

24.11.2018 z renowacji wróciły pozłacane części tabernakulum, które z radością zamontowaliśmy. Miejsce święte, gdzie przebywa Pan Jezus zyskało nowego blasku ku uciesze naszej wspólnoty.

29.11.2018 przyjechały do nas nowe klęczniki od naszych braci z Niemiec. Stare klęczniki z nowicjackiej kaplicy przenieśliśmy do kaplicy parafialnej.

04.11.2018 urządziliśmy sobie małe polowanie na lokalną rozbójniczkę i burzącą pokój w sercach nie tylko nowicjuszy kunę domową. Niestety po zamontowaniu pułapki (klatka) na kunę, ta najzwyczajniej przestała się interesować harcami na poddaszu (co najmniej do poł. stycznia 2019).

19.12.2018 wszyscy bracia w Nowicjacie ciężko pracowali nad przygotowaniem kaplicy i innych pomieszczeń na nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Przygotowaliśmy piękną szopkę betlejemską, ustroiliśmy choinki i wysprzątaliśmy dom.

Od 20.12.2018 do 22.12.2018 uczestniczyliśmy w rekolekcjach prowadzonych przez ks. Bogdana Kulika MSF. Był to bardzo dobry czas dla wzrostu naszej wiedzy na temat różnych ograniczeń (więzień), które blokują nasz wzrost duchowy i osobisty.

23.12.2018 z radością uczestniczyliśmy w spotkaniu opłatkowym miejscowej wspólnoty parafialnej. Gościem specjalnym był ks. Włodzimierz Burzawa MSF, referent misyjny zgromadzenia.

Wigilię Bożego Narodzenia spędziliśmy m.in. na uroczystej kolacji wraz ze wspólnotą zakonną w naszej parafii śpiewając przy tym liczne kolędy.

Boże Narodzenie spędziliśmy w pięknej atmosferze modlitwy i śpiewaniu kolęd m.in. na Pasterce wraz ze wspólnotą parafialną.

Początek stycznia przywitał nas obfitymi opadami białego puchu, pracą związaną z odśnieżaniem, ku uciesze wielu z nas mieliśmy parę okazji, by sprawdzić nasze umiejętności w lepieniu i rzucaniu kulkami śniegowymi w ruchome cele.

Styczeń był też czasem ku zaskoczeniu niektórych przygotowaniem do egzaminów semestralnych. Jak zwykle bywa w takim okresie brakuje czasu na naukę.

W dniach 12-13.01.2019 pielgrzymowaliśmy wraz z Mistrzem Nowicjatu do Naszej Matki i Królowej na Jasną Górę. Czas czuwania przed obrazem Matki Najświętszej był dla nas szczególnie owocny jeżeli chodzi o ducha. Mieliśmy też przyjemność poznać wspaniałych ludzi z pielgrzymki świderskiej, z którymi razem się modliliśmy i czuwaliśmy.