AKTUALNOŚCI
informacje z życia Seminarium
uroczystość Wszystkich Świętych na cmentarzu w Kazimierzu Biskupim

1 listopada 2017 | Kazimierz Biskupi

Uroczystość Wszystkich Świętych jest szczególnym dniem w większości rodzin w Polsce. Tego dnia całymi rodzinami spotykamy się na wyjątkowej Mszy Świętej na cmentarzach, gdzie spoczywają doczesne szczątki naszych najbliższych.

W tym dniu w sposób szczególny pochylamy się nad tajemnicą świętych obcowania. Święci w niebie orędują za nami u Boga i wspomagają nas zmierzających do celu – nieba.

Msza Święta w kościółku pw. św. Izaaka - jednego z Pięciu Braci Męczenników

Także my, jako klerycy, byliśmy na Mszy Świętej na cmentarzu. Zebraliśmy się o godzinie 10:30 na wspólną modlitwę za zmarłych, a następnie uczestniczyliśmy we Mszy Świętej sprawowanej w kościele pw. św. Izaaka – jednego z Pięciu Braci Męczenników. Jest to piękny, zabytkowy, drewniany kościółek. W homilii ksiądz proboszcz nawiązywał do Ośmiu Błogosławieństw, że nagrodą za ich wypełnianie jest niebo.

zabytkowy, drewniany kościółek pw. św. Izaaka - jednego z Pięciu Braci Męczenników

Także wieczorem udaliśmy się na cmentarz, aby przy grobach naszych współbraci otoczyć ich modlitwą i w chwili ciszy zastanowić się nad własnym życiem ze świadomością, że ono kiedyś się skończy.

cmentarz w Kazimierzu Biskupim wieczorem przy grobach misjonarzy Świętej Rodziny

W okresie tzw. oktawy Wszystkich Świętych można uzyskać odpust za zmarłych. Warunkiem jest pobożne nawiedzenie cmentarza, modlitwa za zmarłych, stan łaski uświęcającej, brak przywiązania do grzechu, także lekkiego, przystąpienie do Komunii Świętej, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego.


GALERIA

(Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć)