AKTUALNOŚCI
informacje z życia Seminarium

19 września 2020 | Kazimierz Biskupi

W sobotę 19 września 2020 roku w naszej wspólnocie obchodziliśmy uroczystość Matki Bożej z La Salette. Dla Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny ten dzień jest bardzo ważny, ponieważ Matka Boża Saletyńska jest naszą Patronką.

W naszym domu był to też dzień skupienia. Świętowanie rozpoczęliśmy już w piątek uroczystymi Nieszporami, a w sobotni poranek modliliśmy się Godzinkami ku czci Najświętszej Maryi Panny. Następnie uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy świętej. Nie zabrakło konferencji, wspólnej modlitwy i adoracji Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Ważnym punktem dnia było również  popołudniowe spotkanie braterskie. Tak jak w każdą sobotę, wieczorem odbyło się nabożeństwo różańcowe, podczas które oddaliśmy wszystkie sprawy Zgromadzenia w ręce Maryi.

Historia Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny związana jest z objawieniem się Matki Bożej dwojgu pastuszkom, Maksyminowi Giraud i Melanii Calvat, 19 września 1846 roku, w małej francuskiej wiosce La Salette. Maryja w półgodzinnym orędziu, ze łzami w oczach prosiła, by dzieci przekazały Jej słowa całemu światu. Wkrótce wezwanie Matki Bożej zostało podjęte przez miejscowego biskupa i księży z diecezji. Z ich inicjatywy powstało Zgromadzenie Saletynów, które za główny cel obrało sobie głoszenie orędzia Maryi. Jednym z członków tego Zgromadzenia był o. Jan Berthier, nasz założyciel. Dlatego ten dzień objawień Matki Bożej jest dla nas tak ważny.