AKTUALNOŚCI
informacje z życia Seminarium
Konferencja naukowa Apostolstwa Dobrej Śmierci

18 listopada 2017 | Górka Klasztorna

Dnia 18 listopada 2017 r. wzięliśmy udział w sympozjum w Górce Klasztornej, które odbyło się pt. „Jest nadzieja, bo jest życie wieczne!”. Konferencja rozpoczęła się uroczystą Mszą świętą, której przewodniczył J.E. ks. bp Jan Tyrawa – ordynariusz diecezji bydgoskiej.

Podczas Mszy Świętej pod przewodnictwem J.E. ks. bpa Jana Tyrawy

Na tej uroczystości obecny był generał naszego zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny ks. Edmund Michalski MSF, oraz prowincjał Polskiej Prowincji MSF ks. Adam Sobczyk MSF.

ks generał Edmund Michalski MSF wygłasza słowo wstępne

Podczas sympozjum wykłady poprowadzili: ks. prof. dr. hab. Stefan Szymik MSF, temat: „Kto we Mnie wierzy ma życie wieczne. Wiara w Jezusa Chrystusa warunkiem zbawienia i życia wiecznego”. Ks. dr hab. Waldemar Pałęcki MSF, temat: „ Życie twoich wiernych, o Panie, zmienia się, ale się nie kończy.” Ks. prof. hab. Marian Machinek MSF, temat: „Czy potrzebna nam jest dzisiaj sztuka umierania?”. Ks. dr hab. Andrzej Pryba MSF, temat: „Życie łaski początkiem życia wiecznego”. Ks. dr hab. Adam Sobczyk MSF, temat: „Duchowość umierania. Podstawy i wyzwania”. Jako ostatni głos zabrał ks. dr Bogdan Kulik MSF mówiąc na temat: „Czy naprawdę jesteśmy skazani na wieczność? Wieczność: życia, nieba, piekła.”

Z przedstawionych referatów można wyciągnąć wniosek, że życie wieczne zaczyna się już tu na ziemi. Zależy to od nas czy wybieramy Boga i Jemu się powierzamy, czy też Go odrzucamy. Najlepszym przygotowaniem na śmierć jest życie w nieustannym złączeniu z Panem Jezusem, czyli trwanie w łasce uświęcającej. Jak mówił nasz ojciec założyciel ks. Jan Berthier MS: „Jeśli umrę w łasce Boga wygram wszystko”.

Prezentacja z cytatem Ojca Założyciela

Poszczególne konferencje bardzo wzbogaciły naszą wiedzę na temat dobrej śmierci, ale i z pewnością wzmocniły naszą wiarę. Po kolacji udaliśmy się w drogę powrotną do Kazimierza. Liczymy, że w przyszłości także będziemy mogli uczestniczyć w podobnych naukowych spotkaniach.


GALERIA

(Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć)