AKTUALNOŚCI
informacje z życia Seminarium
Podczas odpustu parafialnego ku czci św. Marcina z Tours przed plebanią

11 listopada 2017 | Kazimierz Biskupi

Dzień 11 listopada jest świętem narodowym upamiętniającym odzyskanie niepodległości po 123 latach zaborów, a dla naszej wspólnoty jest także dniem odpustu parafialnego ku czci św. Marcina z Tours.

Młodzież przygotowująca się do bierzmowania na nieszporach w klasztorze misjonarzy świętej Rodziny

Świętowanie rozpoczęliśmy już dzień wcześniej nieszporami ku czci św. Marcina, na których obecna była młodzież przygotowująca się do bierzmowania. Po liturgii udaliśmy się procesyjnie niosąc m.in. relikwie 5 Braci Męczenników i św. Faustyny do kościoła farnego, gdzie ks. bp Stanisław Gębicki udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z naszej parafii.

procesja z klasztoru misjonarzy świętej Rodziny do kościoła farnego

Dzień odpustu był uświetniony obecnością poczty sztandarowej Bractwa 5 Braci Męczenników, górników, strażaków, kombatantów, Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II. Nie zabrakło orkiestry OSP. Przybyli także kapłani z sąsiednich parafii i dekanatów.

Mszy Świętej przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. wikary z parafii św. Maksymiliana Kolbego w Koninie. Przybliżył on wiernym postać św. Marcina, który był legionistą rzymskim ochrzczonym w dorosłym wieku. Kaznodzieja mówił także o miłości do ojczyzny jako ziemskiej matki. Podkreślał, że młode pokolenie powinno wzrastać w poznawaniu rodzimej tradycji i kultury.

kaznodzieja głoszący homilię

Na koniec Mszy Świętej była litania do św. Marcina i procesja wokół kościoła z Najświętszym Sakramentem. Następnie wyśpiewaliśmy Panu Bogu wdzięczność za nasz kościół parafialny i za patrona - św. Marcina w hymnie „Te Deum”.

 procesja z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła podczas odpustu