AKTUALNOŚCI
informacje z życia Seminarium
Nowicjusze wraz z Mistrzem księdzem Arturem Winiarkiem MSF

Nowicjat to czas oderwania od rodziny i przyjaciół, od świata, czas spotkania i budowania relacji z Bogiem. Jest to również czas próby i rozeznania, który ma nas przygotować do złożenia I ślubów zakonnych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Poznajemy ich znaczenie na wykładach, z naszymi formatorami: Mistrzem Nowicjatu oraz z naszym Socjuszem. Uczymy się również języka łacińskiego, muzyki, historii zgromadzenia, biografii założyciela, teologii życia duchowego.

Wykłady z księdzem Socjuszem

Szczególnie ważne jest nasze życie duchowe, które rozwijamy poprzez modlitwę Liturgią Godzin, Różańcem, Koronką do Miłosierdzia Bożego. Przynajmniej dwa razy w tygodniu adorujemy Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.

przyjęcie szkaplerza

W Zgromadzeniu ważna jest praca fizyczna: sprzątamy nasz dom, zbieramy jabłka, grabimy liście, malujemy, robimy pranie, prasujemy…
A nawet udało nam się pomalować nasze ogrodzenie… Można by długo wyliczać. Tutaj można nauczyć się dosłownie wszystkiego!

grabienie liści w naszym domu zakonnym w Bąblinie

Mamy własną bibliotekę! Każdy znajdzie coś dla siebie. Nie da się u nas narzekać na brak literatury.

W październiku uczestniczyliśmy w „ Różańcu do granic”, oraz w uroczystościach setnej rocznicy objawień Fatimskich w naszej Bazylice Mniejszej w Górce Klasztornej, która jest zarazem najstarszym Sanktuarium Maryjnym w na ziemiach Polskich. Czas ten poprzedził nasz wspólny wysiłek we współtworzeniu Kaplicy Matki Bożej Fatimskiej nad stawem.

pomoc przy budowie kapliczki Matki Bożej Fatimskiej

Bezpośrednio po uroczystościach wyjechaliśmy do naszego Wyższego Seminarium Duchownego w Kazimierzu Biskupim, by wziąć udział w uroczystościach jubileuszu pięćdziesięciolecia istnienia WSD w Kazimierzu Biskupim.Cały czas dzieje się bardzo wiele. Pan Bóg ciągle nas zaskakuje. Ostatni czas to adwent. Rekolekcje prowadzone przez księdza Andrzeja Kinala MSF. Wszyscy zgodnie przyznają, że był to bardzo owocny czas.

rekolekcje z księdzem Andrzejem Kinalem MSF

Większość z nas przeżywała swoje pierwsze święta poza rodzinnym domem. Wielkim dla nas przeżyciem było przygotowanie w naszej kaplicy szopki betlejemskiej oraz tradycyjne świąteczne porządki. Wraz ze wspólnotą naszych sąsiadów, czyli księży z parafii i brata, podczas wieczerzy wigilijnej złożyliśmy sobie życzenia, połamaliśmy się opłatkiem i przez długi czas śpiewaliśmy kolędy, a także w gronie nowicjackim przeżyliśmy Sylwestra i Nowy Rok!!!

przygotowania szopki betlejemskiej

Już żyjemy sesją, która czeka nas już w drugiej połowie stycznia!!!

Czym jest dla Ciebie nowicjat?

Nowicjat jest dla mnie czasem rozeznawania. Poprzez modlitwę oraz pracę jest on czasem odczytania tego, jaką drogą życia chce poprowadzić mnie Pan Bóg. Najważniejsze w nowicjacie jest dla mnie budowanie żywej i osobowej relacji z Panem Bogiem. Wdrażanie się w szczerą i systematyczną modlitwę. A także jest oderwaniem się od życia świeckiego, wdrożeniem w życie zakonne. Od samego początku, gdy usłyszałem ten wewnętrzny głos, zaufałem Temu, który mnie zaprosił, by podjąć to wyzwanie!!!

nov. br Dawid J.

 

Za jakiś czas kolejne części „Wieści z nowicjatu”.
Prosimy o modlitwę za nas!

 

 


GALERIA

(Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć)