AKTUALNOŚCI
informacje z życia Seminarium

19 marca 2020 | Kazimierz Biskupi

W uroczystość Świętego Józefa klerycy trzeciego roku Karol Bielicki, Jakub Biela, Jakub Dziurgot przyjęli urząd lektoratu, a klerycy czwartego roku Stanisław Walas, Michał Młotek i Jan Tomczyk przyjęli urząd akolitatu. Liturgii tego dnia przewodził ksiądz wiceprowincjał Andrzej Tron MSF. W tym krótkim artykule nowy akolita i nowy lektor dzielą się swoimi przemyśleniami.

Akolita powołany jest do szczególnej służby ołtarza. Nasza trójka głęboko przeżyła przyjęcie akolitatu. Dzięki tej posłudze jeszcze ściślej jednoczymy się z Chrystusem. Ważna jest świadomość,  aby jeszcze mocniej żyć Eucharystią i dalej wnikać i poznawać tajemnice Mszy Świętej. Jesteśmy powołani do służby wobec ludzi i to im mamy przynosić Jezusa ukrytego pod postacią chleba. Prosimy o modlitwę, abyśmy potrafili dobrze wykonywać zadania i obowiązki przypisane do urzędów, które przyjęliśmy. 

akolita

Podczas rekolekcji trzydniowych poprzedzających przyjęcie urzędu lektoratu, w pewnym momencie zacząłem się zastanawiać czy faktycznie to coś dla mnie znaczy, czy nie będzie to tylko jedna z formalności, którą trzeba wypełnić, „przyjąć”? Z pomocą w odpowiedzi przyszedł mi sam św. Józef, którego to osobę starał się nam przybliżyć ks. Piotr MSF– rekolekcjonista. Dotarło do mnie, że nie jest to tylko wymiar techniczny, czytanie Słowa Bożego „podczas Mszy Świętej” jak najlepiej potrafię, ale przede wszystkim i zwłaszcza jest to spotkanie z Kimś, z żywym wcielonym Bożym Słowem. Wypełnianie powołania na tym urzędzie znaczy dla mnie coraz mocniejsze zgłębianie Słowa Wcielonego – Chrystusa, otwarcie się na tajemnicę relacji i zapraszanie do niej bliźnich. Św. Józef jest tym który pomoże mi w tym, bo to on został wybrany przez Boga do tej wyjątkowej misji, otworzył się na Tajemnicę i dał Słowu Wcielonemu w porządku ludzkim tożsamość, pochodzenie z rodu Dawida. W momencie wcielenia cała „święta historia” urzeczywistniła się, wszystkie proroctwa, obietnice wypełniły się. Święta historia znaczy tyle, że Chrystus zgadza się na przyjęcie pochodzenia od grzeszników i grzesznic, jest to wymiar Bożej tajemnicy w codzienności.

lektor


GALERIA

(Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć)