AKTUALNOŚCI
informacje z życia Seminarium

12 grudnia 2018 | Poznań

Pochmurny, senny środowy dzień dla trzech kleryków był nieco odmienny. To wszystko za sprawą wyjazdu do Poznania na konferencję pt. „Wychowanie do integracji seksualnej”.

Organizatorem tego wydarzenia był nasz współbrat ks. Andrzej Pryba MSF – prodziekan ds. nauki i współpracy międzynarodowej Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu. Mieliśmy możliwość udziału w lekcji pokazowej dla młodzieży z liceum. Prowadzący pan Wiesław Gajewski w bardzo przystępny i obrazowy sposób mówił młodemu pokoleniu o ważnych sprawach związanych z budowaniem trwałych więzi damsko-męskich oraz o współżyciu seksualnym. Przedstawił i scharakteryzował różne fazy rozwoju związku: namiętność, intymność, przyjaźń, zranienia, przebaczenie, więzi rodzinne, narzeczeństwo, zaślubiny.

Po lekcji pokazowej nastąpił wykład pana dra hab. Jacka Kurzępy. Mówił on o przedwczesnej inicjacji seksualnej i przyczynach tego zjawiska.

Na koniec była dyskusja panelowa podczas której mogliśmy zadawać pytania do prelegentów.

Podsumowując całe to wydarzenie można wysunąć wniosek, że aby zapobiec negatywnemu zjawisku przedwczesnej inicjacji seksualnej potrzebny jest dialog i poświęcenie czasu na rozmowę z młodzieżą o wartościach, o sprawach nurtujących i niepokojących nastolatków oraz wspieranie ich w rozwoju.


GALERIA

(Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć)