AKTUALNOŚCI
informacje z życia Seminarium
Inauguracja Roku Akademickiego w Kazimierzu Biskupim połączona z 50-leciem seminarium

16 października 2017 | Kazimierz Biskupi

Tegoroczna inauguracja roku akademickiego była wyjątkową uroczystością. Obchodziliśmy jednocześnie jubileusz 50-lecia istnienia seminarium w Kazimierzu Biskupim.

Nie mogło na takiej uroczystości zabraknąć zaproszonych gości, a wśród nich władz wydziału teologicznego UAM z Poznania, rektorów i przedstawicieli innych seminariów oraz naszych współbraci misjonarzy Świętej Rodziny, którzy to seminarium kończyli.

Msza Święta pod przewodnictwem Jego Ekscelencji ks. bp Dariusza Kałuży MSF

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą sprawowaną przez bpa Dariusza Kałużę MSF, ordynariusza diecezji Goroka na Papui Nowej Gwinei. Słowo Boże wygłosił ks. prowincjał dr hab. Adam Józef Sobczyk MSF. Przypomniał nam myśli Ojca Założyciela Jana Berthiera MS dotyczące formacji. Mówił, że każdy z kandydatów na misjonarza Świętej Rodziny powinien wyrażać gotowość do formowania następnych pokoleń kapłanów, bo jest to większe dobro niż praca misyjna.

Słowo Boże wygłoszone przez ks prowincjała Adama Sobczyka MSF

Po Mszy Świętej był czas na obejrzenie wystawy poświęconej jubileuszowi 50-lecia naszego seminarium. Na wystawie można zobaczyć jak przez 50 lat zmieniało się nasze seminarium, można zobaczyć zdjęcia, czy przeczytać wspomnienia kapłanów z czasów seminaryjnych. Wielu kapłanów podkreślało, że jest to dla nich niesamowite wydarzenie przypominające im czas pobytu w seminarium. Jest to dla nich powrót do miejsca z którego wyszli, powrót do Alma Mater.

wystawa z okazji 50-lecia seminarium w Kazimierzu Biskupim

Kolejny punkt obchodów odbył się na auli seminaryjnej. Odśpiewaliśmy wspólnie „Gaude Mater Polonia”. Ksiądz rektor Marian Kołodziejczyk MSF przywitał zebranych gości, po czym ksiądz dyrektor studiów Mirosław Książek MSF przedstawił sprawozdanie za rok formacyjny 2016/2017. Klerycy I roku złożyli swoje przyrzeczenia. Wykład inauguracyjny przedłożył ks. ekonom prowincjalny Piotr Krupa MSF. Mówił on o historii istnienia seminarium w Kazimierzu Biskupim. Głos zabrali też zaproszeni goście. Po zakończeniu oficjalnej części był wspólny obiad.

przysięga złożona prze alumnów I roku

Jesteśmy dumni, że mamy taką historię naszego seminarium. Cieszymy się, że było tak wielu gości, gdyż zjechali się misjonarze Świętej Rodziny z kraju i z zagranicy. Po tych uroczystościach wróciliśmy do codzienności.

Można także zobaczyć reportaż w Telewizji Wielkopolskiej:

Reportaż w TV Wielkopolska

zdjęcia: Radosław Kupidura


GALERIA

(Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć)