AKTUALNOŚCI
informacje z życia Seminarium
uczestnicy Dnia Mnicha w klasztorze kamedułów w Bieniszewie

2-4 grudnia 2016 | Kazimierz Biskupi

Tegoroczna jesienna edycja „Dnia Mnicha” w Wyższym Seminarium Duchownym w Kazimierzu Biskupim odbyła się w dniach 2-4 grudnia 2016 r.

Pierwszym wspólnym punktem naszych dni było Nabożeństwo Pierwszopiątkowe ku czci Najświętszego Serca Jezusowego. Później przyszedł czas na kolację. Refektarz klasztorny znów wypełnił się prawie w całości – przyjechało w sumie 11 „mnichów”, którzy uczestniczyli, z drobnymi zmianami, w seminaryjnym planie.

 młodzi mnisi w kaplicy seminaryjnej

W dzień przyjazdu po wspólnej adoracji i komplecie (modlitwa na zakończenie dnia) w seminaryjnej kaplicy odbyła się Msza Święta, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił nasz Referent ds. Powołań ks. Rafał Ochojski MSF.

Msza Święta podczas Dnia Mnicha sprawowana przez ks. Rafała Ochojskiego MSF

W sobotni poranek o godzinie 6:10 wszyscy „mnisi” zgromadzeni w seminaryjnym kościele uczestniczyli w  25 minutowym rozważaniu Pisma Świętego (tak zwane Lectio divina). Potem śpiewaliśmy wspólnie Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP i uczestniczyliśmy we Mszy Św. Po śniadaniu udaliśmy się wspólnie do kamedułów, gdzie dobrze znany nam br. Jan oprowadził nas po klasztorze i opowiedział w skrócie historię eremu w Bieniszewie.

Br. Jan EC oprowadza młodych mnichów po klasztorze w Bieniszewie.  
Zakamarki seminarium pokazał młodym „mnichom” diakon Aleksy. Po obiedzie chłopacy zaangażowali się w pracę razem z klerykami. Po tym wysiłku czekał na nas słodki poczęstunek i gorąca herbata.

Wspólna kawa na refektarzu podczas Dnia Mnicha

Kręgi biblijne odbyły się w sobotnie popołudnie, a więc dzieliliśmy się Słowem Bożym z niedzieli. I tak wzbogaceni nawzajem udaliśmy się na różaniec w kościele. W godzinach wieczornych na salce rekreacyjnej kleryków odbył się konweniat – czyli wspólne gry i rozmowy z młodymi mnichami.

młodzi mnisi modlą się w kaplicy seminaryjnej

W niedzielny poranek zgromadziliśmy się w kaplicy by odśpiewać Jutrznię, po której nastąpiła Msza Święta. Po śniadaniu był czas na zgłębianie duchowości Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny – poprzez oglądanie dwóch filmików ukazujących prace misjonarzy w Polsce, a także film z misji na Papui Nowej Gwinei. Nie zabrakło też czasu na kawę i ciasteczko, spacer po Kazimierzu Biskupim, modlitwę za zmarłych Misjonarzy spoczywających na cmentarzu, spotkania z papieżem na Aniele Pańskim.

Wspólny spacer do parku przed klasztorem

Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w kolejnym „Dniu Mnicha” – bez was nie odbyłoby się to wydarzenie.

Post. Dawid Jesiotr

Więcej zdjęć 


GALERIA

(Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć)