AKTUALNOŚCI
informacje z życia Seminarium

7-8 października | Kazimierz Biskupi

Minęło dokładnie 500 lat odkąd w Kazimierzu Biskupim, dzięki staraniom biskupa Jana Lubrańskiego, erygowano klasztor bernardyński wraz z przyległym kościołem p.w. św. Jana Chrzciciela i Pięciu Braci Męczenników. Jest to zatem czas dziękczynienia Panu Bogu za to niesamowite miejsce przeniknięte historią i tradycją, a także za ludzi którzy przez wieki tu się modlili i pracowali. Jubileusz okazał się także idealną okazją do pogłębienia wiedzy na temat klasztoru, Zakonu Bernardynów, a także Kazimierza Biskupiego.

Uroczystości, zorganizowane przez Gminę Kazimierz Biskupi, Gminny Ośrodek Kultury, Bractwo Świętych Pięciu Męczenników, a także nasze seminarium, rozpoczęły się 7 października, w sobotę, sesją naukową na temat historii kazimierskiego konwentu. Do tematów poruszonych przez prelegentów należały m.in.: erygowanie i początki klasztoru, wyniki badań na podstawie wykopalisk w kryptach, status materialny okolicznych mieszkańców, a także historia dobrodziejów tutejszego zespołu klasztornego. Dużym zainteresowaniem cieszyły się eksponaty znalezione w tutejszych kryptach: jedwabna odzież i szaty liturgiczne, szkaplerze, zdobienia trumien, i wiele innych odkrytych artefaktów.

W niedzielę, 8 października, w kościele seminaryjnym odbyła się uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Krzysztofa Wętkowskiego. Po liturgicznej celebracji, udaliśmy się do pobliskiego parku, gdzie odtworzona została drewniana kapliczka „Łosośka”. Ksiądz biskup dokonał uroczystego poświęcenia kaplicy i zawieszonego w niej krzyża. Następnie wójt gminy Kazimierz Biskupi, pan Grzegorz Maciejewski, przekazał klucze do tego miejsca ks. Edmundowi Michalskiemu MSF, przełożonemu kazimierskiego klasztoru.

Składamy serdeczne podziękowania za liczny udział dla władz gminy, prelegentów, Ojców Bernardynów, przeora eremu w Bieniszewie, księży z parafii św. Marcina, Bractwa Świętych Pięciu Męczenników, pocztów sztandarowych, Orkiestry Dętej OSP Kazimierz Biskupi, lektorów i ministrantów, a także wszystkich przyjaciół i dobrodziejów naszego klasztoru.

 

 


GALERIA

(Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć)